Tízéves a nyíregyházi Evangélikus Roma Szakkollégium

  • For­rás: Kelet-Ma­gyar­or­szág / szon.​hu
  •  Szer­ző: Ka­na­las Ot­ti­lia
  •  Fotó: Dodó Fe­renc

„A másik ember más, mint én…” – hang­zott fel az Evan­gé­li­kus éne­kes­könyv 472. éneke szep­tem­ber 29-én dél­után a nyír­egy­há­zi evan­gé­li­ku­sok Nagy­temp­lo­má­ban. Ün­ne­pel­ni ér­kez­tek az Evan­gé­li­kus Roma Szak­kol­lé­gi­um mun­ka­tár­sai, hall­ga­tói és a meg­hí­vott ven­dé­gek. Egy év­ti­ze­de, hogy a Ke­resz­tény Roma Szak­kol­lé­gi­u­mi Há­ló­zat a fel­ső­ok­ta­tás­ba be­ke­rü­lő hát­rá­nyos hely­ze­tű fi­a­ta­lo­kat tá­mo­gat­ja cél­ja­ik el­éré­sé­ben.

A nyír­egy­há­zi evan­gé­li­ku­sok az elsők kö­zött lép­tek be 2011-ben a há­ló­zat­ba, in­téz­mé­nyük azóta is meg­ha­tá­ro­zó szín­folt­ja az or­szá­gos szer­ve­zet­nek, mi több, je­len­tős ered­mé­nye­ket értek el a hát­rá­nyos hely­zet­ben élő roma fi­a­ta­lok fel­zár­kóz­ta­tá­sá­ban.

A ju­bi­le­u­mi ese­mé­nyen a részt­ve­vők be­te­kin­tést nyer­het­tek a szak­kol­lé­gi­um min­den­nap­ja­i­ba, de min­de­nek­előtt azok­nak a fi­a­ta­lok­nak a sor­sá­ba, akik saját éle­tük­kel, szor­gal­muk­kal pél­dát mu­tat­nak má­sok­nak, si­ke­re­ik pedig nagy­ban hoz­zá­já­rul­nak a ro­má­kat érin­tő tár­sa­dal­mi elő­íté­le­tek csök­ken­té­sé­hez.

Aho­gyan Fa­bi­ny Tamás evan­gé­li­kus elnök-püs­pök fo­gal­ma­zott meg­ha­tó vi­de­ó­üze­ne­té­ben: „Igen­is van le­he­tő­ség ta­nu­lás­sal ki­emel­ked­ni a nehéz élet­kö­rül­mé­nyek közül, le­gye­nek büsz­kék a fi­a­ta­lok rá, hogy egy ilyen in­téz­mény­hez tar­toz­nak… Ebben a szak­kol­lé­gi­um­ban ember és ember kö­zött nincs fal, a hall­ga­tók meg­ta­pasz­tal­hat­ják, mi­lyen egy­más­nak és má­sok­nak se­gí­te­ni” – emel­te ki a püs­pök, és bol­dog szü­le­tés­na­pot kí­vánt az in­téz­mény­nek, va­la­mint hitet és erőt az előt­tük álló évek­hez. El­hang­zott az is: az evan­gé­li­kus egy­ház szá­mít azok­ra a vég­zős egye­te­mis­ták­ra, akik szí­ve­sen dol­goz­nak az egy­ház in­téz­mé­nye­i­ben, je­len­leg is van két dip­lo­más roma mun­ka­tár­suk.

Az ün­nep­sé­gen Lang­er­né Vic­tor Ka­ta­lin, a Bel­ügy­mi­nisz­té­ri­um tár­sa­dal­mi fel­zár­kó­zá­sért fe­le­lős he­lyet­tes ál­lam­tit­ká­ra is jelen volt. El­mond­ta: ti­zen­egy ke­resz­tény szak­kol­lé­gi­um mű­kö­dik az or­szág­ban, és mind eléri a ki­tű­zött cél­ja­it, még­pe­dig hogy ösz­tön­díj­jal és egyéb prog­ra­mok­kal minél több olyan roma fi­a­talt tá­mo­gas­sa­nak fel­ső­ok­ta­tá­si ta­nul­má­nya­ik­ban, akik ér­tel­mi­sé­gi­ként ott van­nak a köz­élet­ben, pél­dát mu­tat­nak a saját kö­zös­sé­ge­ik­ben.

Annak ide­jén öt­ven­hét hall­ga­tó­val in­dul­tak el, je­len­leg há­rom­száz­öt­ven egye­te­mis­ta tar­to­zik a ke­resz­tény in­téz­mé­nyek­hez. A he­lyet­tes ál­lam­tit­kár na­gyon szem­lé­le­te­sen írta le, hogy mi­lyen is a ti­zen­egy kol­lé­gi­u­mot szám­lá­ló há­ló­za­ton belül a nyír­egy­há­zi szak­kol­lé­gi­um: olyan, mint ami­kor egy anyá­nak ti­zen­egy gyer­me­ke van sok-sok közös vo­nás­sal, ám mind­egyi­kük más és más.

„Az »evan­gé­li­kus gyer­mek« igazi egyé­ni­ség. Ma­kacs és ki­tar­tó. Ő evan­gé­li­kus. Olyan, aki össze­füg­gé­sek­ben gon­dol­ko­dik, elő­re­lá­tó, s amit eddig csi­nált, azt fel­fű­zi arra, amit ez­után fog. Van vé­le­mé­nye, van ja­vas­la­ta, és azt meg is oszt­ja má­sok­kal. Nem­csak egyé­ni­ség, hanem képes »egyé­ni­sé­get« át­ad­ni má­sok­nak. Ez az in­téz­mény meg­ér­ti a ci­gány­ság prob­lé­má­it, a szak­kol­lé­gis­tá­ik »ter­he­it ci­pe­li«, de nem oldja meg a fel­ada­ta­i­kat he­lyet­tük. Az evan­gé­li­ku­sok kez­de­mé­nye­ző­kész­sé­ge ga­ran­cia arra, hogy szak­kol­lé­gi­u­muk tíz év múlva is si­ke­re­sen fog mű­köd­ni” – hang­zot­tak a di­csé­rő sza­vak, s az el­is­me­rő kéz­fo­gást La­borczi Géza lel­kész kapta a he­lyet­tes ál­lam­tit­kár­tól.

A nyír­egy­há­zi szak­kol­lé­gi­um ala­pí­tó­ja kö­szö­ne­tet mon­dott mun­ka­tár­sa­i­nak, köz­tük Mol­nár Er­zsé­bet lel­kész in­téz­mény­ve­ze­tő­nek s mind­azok­nak, akik nél­kül ez a szer­ve­zet nem mű­köd­ne, hi­szen nem volt min­dig könnyű, főleg nem az in­du­lás­nál. Majd a roma fi­a­ta­lok szü­le­i­nek a bi­zal­mát kö­szön­te meg: azt, hogy rájuk bíz­ták és rájuk bíz­zák a gye­re­ke­i­ket, hogy aztán együtt örül­je­nek bol­do­gu­lá­suk­nak, hogy ön­ál­ló eg­zisz­ten­ci­át te­rem­te­nek ma­guk­nak.

A nyír­egy­há­zi szak­kol­lé­gi­um együtt lé­leg­zik a Nyír­egy­há­zi Egye­tem­mel, ahol a kez­de­tek­től ott­hon­ra ta­lált. Az egye­tem rek­to­ra, Vas­s­né dr. Fi­gu­la Erika el­mond­ta: jel­lem­ző­en a pe­da­gó­gus­kép­zés­ben, az ag­rár­kép­zés­ben és gaz­da­sá­gi szak­mák­ban ta­nul­nak a szak­kol­lé­gis­ták.

A kon­fe­ren­ci­án Veszp­ré­mi Er­zsé­bet is­mer­tet­te azt a Hüse Lajos szo­cio­ló­gus­sal és a hall­ga­tók­kal kö­zö­sen ké­szí­tett ta­nul­mány­kö­te­tet, amely hűen tük­rö­zi a romák hely­ze­tét az or­szág ke­le­ti ré­gi­ó­já­ban. Ezzel is ki­fe­jez­ték, hogy egye­te­mis­tá­ik­nak a dip­lo­ma meg­szer­zé­sén túl is van­nak cél­ja­ik, sokuk tu­do­má­nyos te­rü­le­ten foly­tat­ja pá­lyá­ját.

Az elő­adá­sok kö­zött a tutor- és a men­tor­prog­ram­ról, a hall­ga­tók ön­kén­tes mun­ká­já­ról is hall­hat­tunk, ugyan­is a há­ló­zat arra is hi­va­tott, hogy erő­sít­se a hall­ga­tók tár­sa­dal­mi fe­le­lős­ség­vál­la­lá­sát, ösz­tö­nöz­ze kö­zös­ség­épí­tő mun­ká­ju­kat.

/forrás: evangelikus.hu/

“Az Evangélikus Roma Szakkollégium mikrotörténete” című konferenciát köszöntötte Kocsis Fülöp görögkatolikus érsek-metroplita, a KRSZH elnöke is. 

A progamban a tutori munkáról dr. Jenei Teréz főiskolai tanár, a mentorálásról Deme Dóra szociálpolitikus tartott előadást. “Hozomány az ERSZK-ból” címmel Beri Károly doktorandusz hallgató tartott prezentációt, majd a elköteleződésről, társadalmi felelősségvállalásról Oláh Róbert alumni, a Magyarországi Evangélikus Egyház felzárkózási referense beszélt. A szakkollégisták önkéntes munkájának egyik legfontosabb helyszínén, az ibrányi Iránytű Tanodában végzett tevékenységről Hajdu Zsolt, a tanoda szakmai vezetője beszélt, és a nyomaték kedvéért ajándékként hozta az Iránytű Filmstúdió első kisfilmjét közös múltunkról! A tanodás gyerekek közreműködésével készült videó óriási sikert aratott, illetve az érintettek meghatottan fogadták az elmúlt évek közös munkáját dokumentáló képsorokat… A középiskolai mentorálásról ezt követően Szabóné Plank Valéria, a Mátészakai SZC Kállay Rudolf Szakképző Iskola tanára beszélt, majd intézményünk vezetője, Molnár Erzsébet foglalta össze a fejlesztendő területeket és sikereinket. 

A 10. évfordulóra az ERSZK Igazgatótanácsa emléklapok adományozásáról döntött: az alapításban, a fenntartásban, a működtetésben érdemeket szerzett szakembereknek, illetve az ERSZK szellemiségének képviseletében figyelemre méltó teljesítményt nyújtott alumniknak Laborczi Géza nyújtotta át az okleveleket. Az ERSZK korábbi tagjainak, a diplomát szerzett hallgatóknak a képviseletében Virág Ádám és Oláh Róbert mondott köszönetet az intézménytől kapott támogatásért, a nyomaték kedvéért egy megható oklevelet is átnyújtva az intézményvezetőnek, Molnár Erzsébetnek.

Az ERSZK tagjainak gyönyörű énekszolgálatát követően szeretetvendégség zárta együttlétünket.

Hálát adunk az ERSZK első évtizedéért!

 

Fabiny Tamás videoüzenete