Szakmai műhelymunka: Októberi kavalkád

Eseményekben és fordulatokban gazdag tematikus hétvégét állítottunk össze októberre, a nemzeti ünneppel egy időre esett szakmai műhelymunka több ponton is kapcsolódott a forradalom emlékéhez, de a programnak voltak egyéb vonatkozásai is…

A havonta egy hétvégére rendszeresített tematikus műhelymunkának inkább csak bevezetője volt – és önkéntes – az öntvenhatos hősök előtt tisztelgő koszorúzás. Péntek délelőtt az Evangélikus Kossuth Lajos Gimnáziummal, a XXI. századi roma nők egyesülettel, a kisebbségi önkormányzat és számos más társadalmi szervezet képviselőivel közösen az ERSZK tagjai is megkoszorúzták annak a Dandos Gyulának az emléktábláját, aki nyíregyházi diákvezetőként vált az 56-os forradalom mártírjává. Történelmi kutatások támasztják alá, hogy a forradalom eseményeiben a cigányok, romák nagy számban vettek részt megyénkből is, többségük azonban névtelen hős. A Kossuth Gimnázium egykori negyedikesének nevét, történetét megőrizték a feljegyzések, az alma mater pedig példaadó módon gondoskodik arról, hogy az utókor számára is fennmaradjon. A hajdani Petőfi Kollégium helyén épült evangélikus óvoda falán elhelyezett emléktábla előtt rendezett megemlékezésen átélhető közelségbe került az árván maradt, ezért állami gondozásba került fiú megrendítő sorsa… Az ERSZK tagjai elhelyezték a tisztelet koszorúját néhány házzal odébb, a Magyar Rádió egykori Nyíregyházi Stúdiójának falán, a református lelkészként bebörtönzött és üldözött Bán István emléktábláján is.


Az októberi tematikus hétvége péntekjét azok a szakkollégisták töltötték meg tartalommal, akik a Debreceni Egyetem Egészségügyi Karán tanulnak. A majdani védőnők, ápolók és mentőtisztek adtak ízelítőt hivatásukból, illetve tartottak felvilágosító előadásokat, képzést a más szakokon tanuló társaiknak.

A program nyitányaként csecsemősírás verte fel a K14-et! Az Egészségügyi Kar két tanára, Barabás Ágota és Kruták Nikoletta Anita ugyanis elhozta azt a két programozható bébit, Anasztáziát és Armandot, akik bár műanyagból és mikrochipekből készültek, épp úgy viselkednek, mint a valódi csecsemők: sírással jelezték, ha tele lett a pelus, vagy a cumisüvegre vágytak, vagy csak egy kis dédelgetést szerettek volna az ölelő karoktól. A szakkollégisták kézről-kézre adták a két „picit”, és nyilvánvalóan élvezték a kihívást. A felvilágosító előadás közben bemutatta, milyen az alkoholista anya újszülöttje, egy másik demonstációs szerkezet pedig azt mutatta meg, milyen helyrehozhatatlan károsodást szenved egy csecsemő, ha a türelmét vesztett szülő megrázza…

A fiatalok kérdésekkel ostromolták az előadókat, miközben sorban vették magukra a terhespocakot, pár perc erejéig megtapasztalva a gyermekvárás fizikai nehézségét. A vidám, interaktív bevezető után a védőnő szakon tanuló Bódi Patrícia és Erdei Fanni tartott előadást a szexuális úton terjedő betegségekről, Balogh Piroska ápoló szakos egyetemista pedig a mérgezésekről, a mérgezéseket követő elsősegély lehetséges módjairól. Aztán újabb interaktív szakasz következett, amit Bódi Gyula harmadéves és Here Mihály másodéves mentőtiszt hallgató prezentált. Először is azt tudtuk meg, hogyan kell a mentőkkel kommunikálni, milyen információkra van szükségük a szakembereknek, hogy jól tudjanak segíteni, megismerkedtünk az Országos Mentőszolgálat életmentő-app-jával, majd az újraélesztés tudnivalói következtek. A Covid-veszélyre tekintettel a szájon át lélegeztetés bemutatása kimaradt, de ennek kivitelezését is elmagyarázták a leendő mentőtisztek, ahogy a stabil oldalfekvést is, a mellkas kompressziót pedig később bárki kipróbálhatta az AMBU-babán. Köszönjük a Debreceni Egyetem Egészségügyi Karának, hogy eszközökkel segítették programunk megvalósítását!

Szombaton az Evangélikus Luther Márton Kollégiumban folytatódott a programunk. Már az előző tanévben kísérletet tettünk az evangélikus egyházban elkezdett integráció jegyében az ott tanuló középiskolások mentorálására, tantárgyi korrepetálására. Az új tanévvel új szereplőkkel szervezzük meg a rendszeres kapcsolatot, ennek megalapozására tartottunk közös programot a gimisekkel. Előbb a Luther koli kápolnájában ismerkedtek a leendő mentorok és mentoráltak, illetve két történelemtanárnak készülő szakkollégista előadását hallgattuk meg az 1956-os forradalomról: a történelmi esemény előzményeiről, okairól, fordulatairól és nemzetközi összefüggéseiről beszélt Mihalik Martina és Tóth Csaba. Az ezt követő beszélgetésben újabb adalékokkal, személyes élményekkel, illetve családi történetekkel egészítették ki az elhangzottakat a jelen lévő idősebbek. A közös ebédet és rövid sziesztát követően hatalmas rangadóra került sor az evangélikus általános iskola sportudvarán: négy vegyes csapatba szervezve – fiúk, lányok, középiskolások és szakkolisok együtt – ügyességi játékokokban mérkőzött egymással Agócs József és Balogh Csaba leendő sportszervezők irányításával, a diákvezető Balogh Melissza közreműködésével. Az eredményhirdetés, és a díjként kiosztott nasi után a gimnazisták és szakkollégisták között hatalmas kidobós derbi zárta az együttlétet.

Vasárnap közös színházlátogatással folytatódott a program. Az Evangélikus Luther Márton Kollégium és az Evangélikus Roma Szakkollégium közössége együtt utazott a budapesti Vígszínházba, a méltán híres musical, A Pál utcai fiúk előadásának megtekintésére. Molnár Ferenc klasszikusa kötelező olvasmány, a cselekményt mindenki ismeri, és akinek jó magyartanára volt, azt is megjegyezhette, hogy ez a gyerektörténet, azaz ifjúsági regény, mely az 1880-as évek végén játszódik és 1906-ban jelent meg először, bizony végsősoron a hazaszeretetről, a közösség érdekében való önfeláldozás nagyszerűségéről szól. Kulcs-szavai, az einstand, a gittegylet, a grund, fogalommá váltak, önálló életre keltek. A történetből több filmes feldolgozás, számos színházi adaptáció készült, 2016-ban pedig Marton László rendezésében a Dés László – Geszti Péter – Grecsó Krisztián nevéhez kapcsolódó musicallel kapott új kifejezési formát. A Vígszínház produkciója időnként megújuló szereposztással már a 300. előadáshoz közelít (mi Ertl Zsomborral /Boka/ Dino Jenjáminnal /Nemecsek/ Brasch Bencével /Áts Feri/ láttuk). A közönség érdeklődése, lelkesedése töretlen az előadás iránt, nagyon elszántnak kell lennie, aki jegyhez akar jutni! Páratlan élményben volt tehát részük azoknak, akik részesei voltak a színházlátogatásnak: a finálét állva tapsolta végig a legnagyobb budapesti kőszínház zsúfolásig telt nézőtere, a ráadásként kapott fő dalt – Mi vagyunk a grund – pedig együtt énekelte a közönség a társulattal. Köszönjük, hogy ott lehettünk!

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .