PERSZe, hogy MEeRSZ!

Evangélikus roma szakkollégiumok találkozója Szárszón

Hivatalosan is két roma szakkollégiuma van az evangélikus egyháznak szeptembertől. Mint ismeretes, a Keresztény Roma Szakkollégiumi Hálózat (KRSZH) 2011-es létrejötte óta működik a nyíregyházi intézmény (honlapján meersz, hivatalosan a mozaikszó ERSZK!), de a hosszasan elhúzódó technikai, adimisztrációs nehézségek leküzdése után mostantól, a 2019/20-as tanévtől létrejött a Pécsi Tudományegyetemen is az az evangélikus intézmény, mely a hátrányos helyzetű, elsősorban roma származású fiatalok egyetemi előmenetelét, diplomaszerzését hivatott előmozdítani (PERSZ). A roma értelmiség életre hívásában, megerősítésében elkötelezett egyetemi műhelyek, az egyházi fenntartású roma szakkollégiumok közös szakmai alapelvek és program mentén tevékenykednek, azonos modulok alapján szervezik működésüket. Nem volt nehéz tehát összeállítani annak a szakmai műhelymunkának a programját, melyet együtt valósítottak meg október közepén a balatonszárszói Andorka Rudolf Evangélikus Konferencia- és Missziói Otthonban.

 

 

Az irgalmas samaritánus (Lk 10:25-37) története köré szerveződött a közös szakmai műhelymunka. Más és más aspektusok kibontását vállalták a közreműködő lelkészek az elmélkedések, áhítatok alkalmával és újabb megvilágításba helyezték a bibliai példázatot a különböző csoportfoglalkozások, bibliodráma-alkalmak, abban a reményben, hogy a péntek estétől vasárnap délig tartó együttlét a lehető legtöbbet kihozza a közös programból a résztvevő fiatalok épülése érdekében.


Ócsai Zoltán, a pécsi gyülekezet és a szakkollégium lelkésze az irgalmas samaritánus története apropóján azt a kérdést járta körül igemagyarázatában péntek este, hogy „mit tegyek?”. Mit tehet a törvénytisztelő pap, a normakövető levita, ha egyszerre kell megfelelnie az Úr parancsolatának, népe szokásrendjének és törvényeinek, valamint saját lelkiismeretének… „Mi van a törvényben? Hogyan olvasod?” – ezt a felvetést szombat délelőtt Kondor Péter, a déli egyházkerület diakóniáért is felelős püspöke járta körül, majd az esti csendesség alkalmával Molnár Erzsébet lelkész, a nyíregyházi intézményvezető megtoldotta egy újabb kérdéssel: „De ki a felebarátom?” „Te mit gondolsz?” – ez már Laborczi Géza kérdése volt vasárnap délelőtt, amikor a nyíregyházi szakkollégium igazgatótanácsának és a Roma Szakkollégiumok Egyesületének elnöke összegzésre törekedett.


A jerikói úton rablótámadás áldozatául esett emberről nem sok részletet árul el Lukács Evangéliuma. A többségükben roma származású, eddigi életükben az előítélet sokféle formáját és a sztereotípiák terheit megtapasztalt fiatalok készséges partnerek voltak a történet különböző aspektusainak, az értelmezés rétegeinek megfejtésében, a szereplők motivációinak értelmezésében. Különösen, hogy ehhez nem csupán prédikációban kaptak eligazítást. Az irgalmas samaritánus történetét drámapedagógiai módszerekkel is feldolgozták, értelmezték a szakkollégisták Révész Judit és tréner-kollégái iránymutatásai, szakszerű vezetése révén, akár katartikus pillanatokat is okozva a kiscsoportos tréningek résztvevőinek…


Újabb megindító pillanatok akkor következtek, amikor vasárnap délelőtt a sajtó híradása, a rendőrségi helyszínelők jelentése, a sürgősségi egészségügyi ellátásban dolgozók feljegyzése, a bibliai történet szereplőinek naplóbejegyzései, vagy épp az áldozat Facebook postja mögé bújva nyilatkoztak meg a fiatalok, mit üzen számukra az irgalmas samaritánus története. S ha ennyi még nem lett volna elég, egy kerekesszékes nyíregyházi fiatalember és egy törékeny pécsi lány megmutatta mindezt mindenki szeme előtt egy performance-ban…


A nyíregyházi és pécsi roma szakkollégisták közös szárszói hétvégéje bevallottan azt a célt is szolgálta, hogy a fiatalok megismerkedjenek, az egyébként jelentős földrajzi távolságot leküzdve személyes kapcsolatba kerüljenek. A feszes tematika ellenére lehetőség nyílt a két evangélikus intézmény „barátkozására”. Szó se róla, nem kellett sok ösztönzés, hogy az egyetemisták bírtokba vegyék és belakják a Balaton parti létesítményt: ismerkedő, csapatépítő közösségi játékok és örömzenélés vitt elevenséget a tópart verőfényes őszi nyugalmába, a diákok elragadtatottan élvezték a konferenciaközpont nyújtotta ellátást (köszönet érte itt is!) a közös munkát és a találkozások örömét. Az ország különböző egyetemein (Pécsett, Nyíregyházán, Debrecenben, Budapesten), más-más szakokon és évfolyamokon tanuló, de hasonló helyzetből és szociokultúrális háttérből érkező hallgatók sokat tudnak egymásnak segíteni és fontos számukra mindaz, amit az evangélikus egyház lelkészeitől kaphatnak. „A püspök is csak ember” címmel tartott pódiumbeszélgetés Kondor Péterrel bőséges tanulsággal szolgált az emberi életút nehézségeiről, értékválasztásairól, a hit megtartó erejéről.


Szeptembertől lett hivatalosan is két evangélikus roma szakkollégium, ez tehát a kezdet. Ami oly bíztatóan sikerült, hogy a folytatás nem kérdés a két intézményvezető – Békési Andrea és Molnár Erzsébet – számára. Kimondatlanul is arra kell azonban először válaszolniuk, hogy a hol legyen a következő közös program Tiszától innen…

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .