Közösségépítés, társadalmi felelősségvállalás

Végére értünk az NTP-RSZKOLL-M-18–0009 azonosítószámmal nyilvántartott pályázati programnak is a tanévvel együtt. Az utolsó kurzus középpontjában az önkéntes munka, a társadalmi felelősségvállalás, a perifériára sorolt-sodródott rétegek iránti érzékenyítés állt júniusban.

 

Vajon, akik születésüktől kezdve szenvedő alanyai az előítéletes gondolkodásnak, akik a bőrükön érzik, milyen lélek-gyilkos hatása van annak, ha a sztereotípiák miatt nem önmaga cselekedetei, értékei alapján ítélik meg az embert, hanem az azonos társadalmi csoport más tagjainak tévedései/bűnei miatt eleve leírják – nos, akiknek az élete a folyamatos cáfolatról és bizonyításról szól, vajon mentesek-e az előítéletektől?

Számos társadalmi csoport lehetőségeit korlátozza az előítéletes gondolkodás, nem csak a „legnagyobb kisebbségnek” nevezett cigányságba született nemzedékek sorsát determinálja a rossz beidegződés. Magyarországon elég tanyasinak lenni, netán szegénységgel küzdeni, vagy valamilyen fogyatékossággal élni…

„Felfelé nyalni, lefelé taposni” – foglalja össze a mondás azt az önző és öncélú magatartást, amely egyébként mindenki életét megkeseríti. Mintha mindenkinek szüksége lenne a jó közérzete érdekében arra, hogy találjon valaki megvethetőt, utálhatót, természetesen olyat, aki feltétlen ő alatta helyezkedik el a társadalmi hierarchiában. Aki még nála is gyengébb és még kevésbé képes érdekei érvényesítésére.

A társadalomtudományok eredményei, felismerései, megállapításai is citálhatók lennének, amelyek arról szólnak, hogy ha a közösség tagjai szolidaritást mutatnak egymás iránt, sikeresebbek, eredményesebbek lesznek. De át is ugorhatjuk a racionális érveket, mert erkölcsi kötelesség, a szeretet parancsa is, hogy figyeljünk egymásra, törődjünk egymással és szolgáljunk egymásnak.

Roppant esetleges azonban, hogy a ma felnövekvő generációk találnak-e ehhez hiteles magatartási, viselkedési mintákat, illetve hol találnak? Ennek a kurzusnak az volt a célja, hogy ismereteket adjon a szakkollégistáknak például a szociális ellátás átszervezéséről, a nagy intézmények kitagolásával egyszerre kialakuló támogatott lakhatás szolgáltatásáról, a közösségi ellátás meghonosodásáról. Ugyanakkor azoknak az attitűdöknek a kialakítását is fontosnak tartottuk, melyek az egész közösség életminőségére pozitív hatással vannak.

Társadalmi felelősségvállalás a Nyíregyháza-Kertvárosi Ágostai Hitvallású Evangélikus Egyház fenntartásában működő intézményekben, a fogyatékkal élők otthonában– Élim Evangélikus Szeretetotthon -, illetve az újonnan létrejött támogatott lakhatásban, valamint a perifériára szorultak körében végezhető önkéntes tevékenységek, a hátrányos helyzetű diákok tanulási motivációjának erősítése – ezek voltak a program legfontosabb témái. Az ERSZK-ban kiemelt prioritásként kezeljük önkéntes segítők felkészítését.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .