Alumni-szimpózium online

A júliusban nagy sikerrel megrendezett alumni-találkozó hatása alatt szeptemberben folytatni kívánta a munkát a Roma Szakkollégiumok Egyesület. A Nemzeti Tehetség Program támogatásával megtervezett alumni-szimpóziumot menetközben kellett online felületre adaptálni az egyre veszélyeztetőbb pandémiás helyzet miatt. A szervezők szorongva tekintettek a kitűzött dátumra – szeptember 26-ra, Budapesten kellett volna ugyanis gyülekezniük a végzett, diplomássá lett szakkollégistáknak, ám ehelyett ki-ki a saját képernyőjébe bújva várta a virtuális találkozást…

 

 

 

 

 

A vártnál kevesebb technikai nehézséggel, a terveknek megfelelően indulhatott az on-line szimpózium, melynek moderátori feladatát Molnár Erzsébet, az Evangélikus Roma Szakkollégium intézményvezetője, az RSZE vezetőségének tagja vállalta, elsőként megadva a szót Fixl Renátának, a Hanns Seidel Alapítvány irodavezetőjének, hogy bemutassa magyarországi munkájukat.

A HSA a Keresztény Roma Szakkollégiumi Hálózat megszervezésének pillanatától a leghűségesebb támogatója az ügynek, ennek okát Fixl Renáta egészen a rendszerváltozásig vezette vissza. Fontos célnak tekintették a demokratikus átalakulás, a szociális piacgazdaság magyarországi kialakulásának támogatását, projektjeik a közigazgatás, a biztonságpolitika, és az európai integráció fejlesztését szolgálták. Fixl Renáta elmondta, hogy nagyra tartják a Nemzeti Roma Stratégiát, a KRSZH támogatásával ebből kívánnak részt vállalni. A részvétel, a szerepvállalás erős prioritás az alapítványnál, szívesen segítik a jövőben is a szervezetfejlesztő munkát, amelynek révén színre lépnek azok az aktivisták az alumni-hálózatban, akikből sosem fogy el a lelkesedés.

Virág Ádám, az ERSZK alumnija, ma pedig az a JRSZ aktív tagja, az alumni-hálózatépítés eddigi lépéseit foglalta össze, emlékeztetve rá, hogy a Hans Seidel Alapítvány támogatásával sikerült kiérlelni, meghatározni nyáron a küldetést, de még várat magára a döntés, hogy az alumnik intézményesüljenek-e, vagy inkább az informális működést válasszák. A két évvel ezelőtt megválasztott alumni-bizottságban mára ketten – Joel Djognival – maradtak aktívak, felvetette tisztújítás szükségességét. Virág Ádám elismerően szólt a Szemlélek-blogon indított Sorsfordítók című sorozatról: az alumnik sikeres pályakezdését bemutató sorozatról azt gondolja, hogy az valóban hozzá fog járulni az előítéletek lebontásához. A szimpóziumon elhangzott, hogy épp a sikeren felbuzdulva, a Sorsfordítók sorozat alapján könyv készül, mivel a személyes jelenléttel szerveződő rendezvény lényegesen költségesebb lett volna, a megspórolt NTP-támogatás így lehetővé teszi a kötet megjelenését.
Az alumni-szimpózium újabb sikeres fiatalok bemutatkozásának adott teret.

Mezei Tímea óvodapedagógus, majd testnevelés-történelem Msc végzettséget szerzett a Szegedi Keresztény Roma Szakkollégium tagjaként. A SZTE BTK 3. éves Phd-hallgatójaként a Szikszai Gyula Református Óvoda és Általános Iskolában testnevelőként dolgozik, a szertorna oktatása mellett a tehetséggondozásban jeleskedik. Imponáló listát mutatott a szimpózium „nézőinek” publikációiból, majd kiderült, mennyi mindent tesz a társadalmi felelősségvállalás jegyében. Egy szegedi alternatív színház, a Homo Ludens Projekt tagjaként többek között a romákkal szembeni előítéletesség lebontásáért, a nőkkel szembeni erőszak ellen lépnek fel. Emellett visszajár a SZoKeReSz-be, ahol a lovári nyelvoktatásban és a roma népismereti modulban visz szerepet.

Oláh Attila a Műegyetemen szerzett építőmérnöki diplomát, a Jezsuita Roma Szakkollégium tagja volt. 2017-ben kezdett dolgozni egy építészirodában, gyakornokként a szerkezetépítésbe, 3D-s modellépítésbe tanulhatott bele külföldi projektekben. Szakmai gyakorlatát építésvezetőként töltötte egy borsodi kft-ben, így felelős közreműködője lehetett a miskolci jezsuita gimnázium tornateremépítésének. Belekóstolt már a luxus-apartmanok építésébe is egy fővárosi ingatlanfejlesztő cégnél, tavaly pedig Erasmus-ösztöndíjjal a vízalatti építkezést tanulmányozta a ciprusi egyetemen. Most egy jelentős építőanyag-gyártó cég gyakornoki programjának résztvevője. Oláh Attilának kezére játszott az online felület, elképesztően látványos illusztrációját adta eddigi imponáló szakmai teljesítményének. Ígéretes pályakezdésének állomásai után a társadalmi szerepvállalásáról beszélt: hátrányos helyzetű fiatalok parlamenti látogatását szervezi, és mentor a miskolci görögkatolikus szakkollégiumban.

Az online szimpózium résztvevői előtt új ablak nyílt a következő percekben: bekapcsolódott Sztojka Attila, a Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság főigazgatója. A Belügyminisztérium önálló intézményének vezetője előbb az államigazgatás rendszerében helyezte el hivatalát, majd munkájukat mutatta be. 34 telephelyen 700 munkavállaló dolgozik a szervezetben, 270 településen saját programot működtetnek az esélyteremtés érdekében a gyerekházaktól, tanodáktól, az Útravaló ösztöndíj-programon át a szakmaszerző képzésekig. Rendkívül fontos, hogy sokrétűen közelítsünk a társadalmi felzárkózás problémájához –hangsúlyozta –, hozzátéve, hogy mély hatású intézkedésekre van szükség, s a roma szakkollégium ilyen. Fontos cél, hogy a roma értelmiség tömegesedjen.

Arató Andrea 2013-ban végzett szülésznőként a DE Egészségügyi Karán, az Evangélikus Roma Szakkollégium tagjaként. Az ELTE-n szociális munka, szociális gazdaság szakon szerzett Msc-diplomát, bécsi és kolozsvári ösztöndíjasként igyekezett jó gyakorlatok nyomára jutni. Dolgozott önkéntes szülésznőként a nyíregyházi Jósa András Oktatókórházban, majd angol és német felsőfokú nyelvtudását kamatoztatva fővárosi magánklinikákon dolgozott. A transzkulturális ápolást kutatja a SOTE Phd-hallgatójaként, eredményeiből, a nőkkel készült interjúkból olyan kisfilmeket tervez, amelyek alkalmasak lesznek a szakdolgozók ezirányú továbbképzésére. Szeptembertől az első diplomáját kibocsátó karon, a DE EK-n tanársegédként dolgozik, de bekapcsolódott egy gyermek-oltóanyagnak a klinikai kutatásába is egy gyógyszercég felkérésére. Négy éve önkéntes a Várva várt Alapítványnál, krízishelyzetbe jutott várandósoknak igyekszik segíteni.

Dr. Orsós Anna felbukkanása az online térben nagy hatással volt a nézőkre. A pécsi Gandhi Gimnázium alapítóját, a hazai romológia-képzés úttörőjét, az első beás tankönyvek fejlesztőjét, több mint 20 könyv szerzőjét/szerkesztőjét, megszámlálhatatlan publikáció sokat hivatkozott íróját, a Pécsi Tudományegyetem professzorát csodálattal és tisztelettel hallgatták a fiatalok, aki pályájának rövid felvázolása után aktuális céljáról beszélt: mit tud tenni a nemzetiségi oktatás eszközeivel a nyelvcsere megállításáért? A kutatást és az oktatást egyformán fontosnak tartja, és erősen dolgozik az utánpótlás építésén.

Az online szimpózium utolsó órája az Integrom bemutatkozásával kezdődött. A program irányítója, Magyar Kornélia elmondta, hogy az Integrom az a híd, amelyet a tehetséges roma fiatalok és a nagyvállalatok között építenek, s 2014 óta 88 fiatal ért célba rajta. A 4 napos budapesti képzések egyik résztvevője, Horváth Hajni pedig a saját történetét mesélte el.

Lakatos Richárd a miskolci görögkatolikus roma szakkollégium tagjaként gazdasági informatikusként végzett 2013-ban. Miközben szakmai és vállalkozói karrierbe is kezdett, a tanulást sem hagyta abba. Volt gyakornok a Microsoftnál, vágó a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alapnál, és dolgozott az SAP Hungarynál, egyre ismertebb lett a legnagyobb videómegosztón is saját produkcióival. Tavaly vitte döntésre a dolgot, választotta a saját vállalkozást, a RomNews Productiont. Oktató videókat, imázsfilmeket, dokumentumfilmeket készít a produkciós iroda, és megalapította az Új Roma Innováció Alapítványt, melyben hátrányos helyzetű fiatalok online oktatását, mentorálását tervezi. Már készül a RomNews Production saját stúdiója.

Káli-Horváth Kálmán, a budapesti Reforom igazgatója saját életének példájával vett részt a szimpóziumon. A mélyszegénységből, állami gondozotti/intézeti létből kikapaszkodva televíziós, költői és képzőművészeti karriert befutva lett a fővárosi református roma szakkollégium vezetője. A bemutatkozáshoz azt a portréfilmet hívta segítségül, melyet tavasszal mutatott be róla az MTVA. A film utánra még egy fontos gondolatot tartogatott: „Adjátok meg azt a luxust magatoknak, hogy képessé váltok az életben egyébként meglévő lehetőségek megragadására! Az élet amúgy igazságos, hozza az alkalmat. Nem kell belehalni a cigányságba, ti vagytok az a generáció, amely tömegesen meg tudja tenni, ami az elődöknek nem sikerült.”

Káli-Horváth Kálmán erős zárást adott a programnak, kellemes oldódást adott a végére tartogatott Jáki Tamás szegedi szakkollégista különleges bűvész-meglepetése, kifejezetten a virtuális térre adaptálva. A rendhagyó szimpóziumra egyébként nem csak alumnik regisztráltak be, hanem igen nagy számban aktív szakkollégisták, köztük sokan olyanok, akik épp csak elkezdték tanulmányaikat a felsőoktatásban. Jóllehet, tőlük nem várható, hogy gyorsan válnak olyan aktivistákká, akikről Fixl Renáta beszélt, még évekig eltart, amíg alumniként tekinthetünk rájuk. De a megismert életpályákkal alighanem ők kaptak most a legtöbbet: annak bizonyosságát, hogy érdemes megküzdeni a nehézségekkel, az út, amin épp csak elindultak, nem zsákutca.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .