Tapasztalatok Toldon – műhelymunka májusban

A tanév utolsó szakmai hétvégéjét tartottuk május 15-16-án. Aggodalommal készültünk, tudva a közelgő vizsgaidőszak lázas állapotát, az elővizsgák, határidős beadandók izgalmát. A Főhe elszívó hatásáról nem is beszélve! És így is lett… De a nehézségeket leszámítva, tartalmas, izgalmas program kerekedett májusra is.

 

Mindenekelőtt vendégeket köszöntöttünk. Idei amerikai önkéteseink, Tabitha Brooke Sanderson és férje, Tony Yang magyarországi missziójuk végéhez közelednek lassan. Nem szokatlan a YAGM-önkéntesek körében, hogy ebben a szakaszban otthonról, az Amerikai Egyesült Államokból látogatókat kapnak. Tabi szülei szerettek volna a szakkollégistákkal is megismerkedni, a találkozásból remek beszélgetés kerekedett. Hallgatóinkat leginkább az izgatta, hogy merték elengedni lányukat a távoli ismeretlenbe…

A szakmai hétvége egyik célkitűzése az volt, hogy olyan elemi és gyakorlatias közgazdasági ismeretekhez juttassuk a szakkollégistákat, melyek a tudatos pénzkezelésben lehetnek hasznukra.

Kétféle ember van: aki alkalmas vállalkozónak, és aki nem – kezdte előadását Dr. Hajnal Béla, a KSH egykori megyei igazgatója, egyetemi oktató, aki egyébként nem először találkozott hallgatóinkkal. A professzor kiváló ismerője a számok, tények, adatok világának, lépésről lépésre érvelt, milyen feltételei vannak egy sikeres vállalkozás beindításának és működtetésének. A banki hitelekhez érve érdekes okfejtése volt, mi a különbség, amikor a saját pénzünket magunkra költjük, vagy a más pénzét költjük magunkra, vagy ha a saját pénzünket másra költjük, vagy ha a más pénzét másra költjük…

A hitelek, kölcsönök világa a magánszféra szempontjából is izgalmas kérdésnek bizonyult, néhány tévhitet a legújabb konstrukciókkal kapcsolatban is sikerült eloszlatni.

Mivel a szakkollégium közössége folyamatosan megújul, elérkezettnek láttuk az időt egy újabb látogatásra az Igazgyöngy Alapítványhoz. Néhány hallgatónak nem ez volt az első személyes tapasztalata, a fiatalabb szakkollégisták pedig sok mindent hallottak már L.Ritók Nóra munkásságáról, például az általunk rendezett könyvbemutató apropóján is. Az újabb tanulmányi kirándulást mégis mindenki épülése szempontjából időszerűnek találtuk.

A művészeti nevelésből elindult társadalmi integrációs program elemeivel Toldon ismerkedtünk. A sokak számára ismerős toldi közösségi házban (bemutattuk itt tavaly a Passiót) az alapítvány munkatársai ismertették meg a helyiek felemelkedése érdekében végzett szociális munka elemeit, a foglalkoztatási program fő irányait, a helyi tanoda működését. A modell egymáshoz illeszkedő pilléreinek megismerése jól rávilágított az integráció érdekében leküzdendő problémák összetettségére, az itteni munka komplexitására.

Aki figyelt, a jó gyakorlatok valóságos tárházát ismerhette meg: a tapasztalat próbájának kitett megoldások rendkívül értékes ismeretet jelentenek olyan fiatalok számára, akik arra készülnek, hogy hasonló munkát végezzenek a diploma megszerzése után.
A közösségi ház után meglátogattuk a tanodát, valamint a foglalkoztató műhelyeket, egyéb közösségi tereket.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .