Roma nap, a segítségnyújtás nehézségei és hálaadás a 10 évért

Szép együttléttel nyitottuk az áprilist: Nagypénteken (április 2-án) Passió-olvasásra gyűltünk a képernyők elé. A szakkollégisták önszerveződésével emlékeztünk meg 8-án a Nemzetközi Roma Napról. A Keresztény Roma Szakkollégiumi Hálózat 10 éves évfordulója tiszteletére hálaadó ökumenikus istentiszteletet tartottak Debrecenben, ennek is részesei lehettünk. A szokásos szakmai műhelymunka a segítségnyújtás sajátos nehézségeit járta körül április utolsó szombatján.

2020 tavaszán, épp a Passió olvasópróbája idején csukták rá a világra a karantént, idén meg sem fordulhatott a fejünkben, hogy előadnánk Jézus szenvedésének történetét. Húsvétra készülve a közös olvasás mellett döntöttünk. Nagypénteken úgy gyülekeztünk a meet-en, hogy mindenki előtt ott volt a bibliai történet szövege, s mindenki tudta, melyik résznél kell bekapcsolnia a mikrofont. Különleges együttlét volt, mert a leírt szövegen kívül nem sok egyéb hangzott el – mindannyian a lényegre, a megfeszített és feltámadt Jézusra figyeltünk. Az elköszönés után ki-ki egyénileg tekintette meg a János Passiót a Youtoobon.

Húsvét után különleges bibliaórán vehettünk részt. Nem példátlan, hogy olykor összekapcsolódunk a kertvárosi gyülekezet alkalmaival – ezen a szerdán is így történt, ugyanis különlegesen izgalmas témája és előadója volt az együttlétnek: A zsidó pészah, a keresztyén húsvét és a különböző mitológiák meghaló és feltámadó istenségeiről tartott lebilincselően érdekes előadást Dr. Gábor György, az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem tanszékvezető egyetemi tanára.

Aztán egy felszabadult együttlét következett a húsvét utáni héten. Április 8-án a Nemzetközi Roma Nap miatt gyűltünk a virtuális térbe. A hallgatók kezdeményezésére, a HÖK koordinálásával először online vetélkedőt tartottak a fiatalok a témához kapcsolódva. A roma népismereti, műveltségi feladatok megoldása közben fesztelen csevegés és a vetélkedés izgalma dobta fel a hangulatot. A tét különleges volt: a nyertes annyi önkéntes órát kapott jutalomból, amennyire éppen szüksége volt a követelmény teljesítéséhez, s lássuk be, karanténos időkben ez komoly ajándék rögtön a hónap elején. A díjat Lakatos Filip Csaba zsebelte be, hozzá csipkelődésbe bújtatott gratulációk sora járt. Az online-vetélkedő után együtt néztük meg a Cigánytörvény/Romani Kris című filmet.

Folytatódott a KRSZH megalakulásának jubileumi eseménysora is áprilisban. Hálaadó ökumenikus istentiszteletet tartottak Debrecenben, az Attila téri Görögkatolikus Főszékesegyházban. Az istentiszteletet Kocsis Fülöp érsek-metropolita vezette, igét pedig Balog Zoltán református püspök, a Zsinat elnöke hirdetett. Az intézményünket fenntartó evangélikus egyházat Fabiny Tamás elnök-püspök, Kondor Péter püspök, valamint Laborczi Géza, az igazgatótanács elnöke és Molnár Erzsébet intézményvezető képviselte. Az istentiszteletet élő közvetítésen követhettük nyomon.

A virtuális térbe kényszerült megemlékezéshez közös videofilm is készült, illetve hónapról-hónapra a KRSZH-ban együttműködő intézmények vezetői emlékeznek vissza a megtett útra, a sort áprilisban Molnár Erzsébet, az ERSZK vezetője nyitotta.

A hónap utolsó hétvégéjére szerveztük a szakmai műhelymunkát. Dr.Hüse Lajos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Felzárkózó települések modellprogramjának fenntartói koordinátora a segítő tevékenységek pszichológiai, társadalomlélektani mozgatóit tárta fel előadásában. Szó volt a segítő és az aktivista attitűd találkozásáról, valamint a család és az egyetem közötti átmenet nehézségeiről, reflektálva sok szakkollégista megélt élményeire, tapasztalataira. A témaválasztás előzményeként említhetjük még azt a polémiát, ami a közösségi médiában kapott szárnyra, hogy a roma reprezentáció szempontjából mi számít korrekt segítésnek. Ezzel nem, de a segítéshez szükséges személyiségjegyek megerősítésével, a megsegítettek lehetséges reakcióival feltáróan foglalkoztunk a szakmai műhelymunka során, amihez hozzájárult Meggyesi János lelkész, mentálhigiénés szakember, a szakkollégisták egy csoportjának mentora is. A program további részében a ppt-készítés, illetve a prezentáció fortélyaiba vezette be a fiatalokat Beri Károly. Ehhez a programponthoz egyébként házi feladat is kapcsolódott, előre megadott vicces, de legalábbis komolyan nem vehető témákról kértünk ppt-ket részben a gyakorlás, részben a felmérés kedvéért.


Egyébként ez a hónap már a megalapozott reménykedés időszaka a Covid-járvány okozta bezárkózás lelki sokkjában. Az idősek, krónikus betegek, illetve más preferált csoportok után kinyílt a lehetősége, hogy minden regisztrált állampolgár védőoltást kapjon. Szakkollégistáink, a mentőtisztnek tanuló 2. éves Bódi Gyula és az 1. évfolyamos Here Mihály, akik önkéntes Covid-tesztelőként bőséges tapasztalatot gyűjtöttek a betegség veszélyeiről, súlyos kockázatairól az OMSZ kötelékében, szívesen működtek közre az oltásra buzdító kampányban is a Roma Produkciós Iroda szervezésében. Kampányvideójuk itt tekinthető meg, büszkék vagyunk kiállásukra!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .